Adrenalina z Silver Star

Adrenalina z Silver Star
Czy Ci się spodoba czy nie, nigdy jej nie zapomnisz., Trzyminutowa przejażdżka na trasie o długości 1620 metrów i na wysokości 73 metry, która każdemu podniesie poziom adrenaliny!
 
 
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest czuć przyspieszenie i siłę grawitacji w samochodzie Formuły Jeden, powinieneś przejechać się kolejką górską Silver Star w Europa Park. Nie tylko jej prędkość sprawia, że włosy stają na głowie – to samo tyczy się osiąganych przez nią wysokości. A wszystko to dzięki sile przyciągania i zawrotnej prędkości 130 kilometrów na godzinę!
 
Super kolejki górskie to stalowe konstrukcje, doskonale dostosowane do osiągania zawrotnych prędkości i „airtime”, czyli przeciążeń ujemnych powstających na szczytach wzniesień, które wywołują wrażenie „wypadania” z siedzenia. Ogromne siły wymagają zastosowania najwyższych standardów inżynieriyjnych i procedur utrzymania ruchu. Silver Star spełnia wszystkie zaostrzone niemieckie normy bezpieczeństwa TÜV.
 
Silver Star uspokaja swoim solidnym wyglądem. Fotele są jakby wyjęte z najnowszego modelu samochodu wyścigowego, ale najbardziej imponującym elementem kolejki jest drążek zabezpieczający. Jest to ciężka stalowa konstrukcja z futurystycznym uchwytem powleczonym czarnym obiciem, która dokładnie obejmuje każdego pasażera i zamyka się wydając specyficzny dźwięk, aby przytrzymać nas mocno na miejscu.
 
Ekstremalna jazda, ekstremalne przeżycia
Przejażdżka zaczyna się od powolnej i budującej napięcie wspinaczki, która wciska głęboko w fotel. Kiedy kolejka dociera na szczyt znajdujący się na wysokości 73 metrów, prawie się zatrzymuje – ale zaraz potem można usłyszeć krzyki przerażenia i ekscytacji, kiedy Silver Star nagle zaczyna swobodnie spadać, przyspieszając do prędkości 130 kilometrów na godzinę i błyskawicznie pokonując wiele zakrętów oraz spadków zaprojektowanych tak, aby zagwarantować maksymalne przeciążenia ujemne, wywołujące wrażenie „wypadania” z siedzenia. Bardziej bojaźliwi trzymają się kurczowo uchwytu, podczas gdy śmiałkowie wyciągają ręce do góry, aby czerpać maksymalną przyjemność z odczuwania ujemnej siły G, podczas gdy cały czas są oczywiście
bezpiecznie przytrzymywani w miejscu przez drążek bezpieczeństwa. Kiedy tylko zaczynasz myśleć, że to już koniec, kolejka nagle pędzi w górę, wchodząc w zakręt przypominający kształtem podkowę pod kątem 120°, który stanowi ekscytujące zakończenie przejażdżki. Podekscytowane okrzyki przechodzą w krzyki radości i ulgi, kiedy kolejka zwalnia, a jej pasażerowie odkrywają, że nadal są w jednym kawałku. Jak to możliwe? Jazda przyprawiająca o prawdziwy zawrót głowy, z przyspieszeniem i siłą G samochodu biorącego w wyścigu Grand Prix – ale bez silnika! Jak to robią, że kolejka działa sprawnie i bezpiecznie?
 
Zaawansowana technika i tradycyjne wartości
Rollercoastery uległy znacznym przeobrażeniom od czasów starych rosyjskich kolejek górskich, które składały się zwykle z lodowych torów na drewnianych podporach do 25 metrów wysokości, a pierwsze z nich budowane były już w XV wieku w St. Petersburgu. Najnowsze – tak jak Silver Star – są kontrolowane komputerowo. Prędkość i obciążenie pasażerami są stale liczone, aby zastosować właściwą siłę hamulców magnetycznych, ale, tak jak w przypadku swoich rosyjskich przodków, nadal pozostają kwestie drgań i bezpieczeństwa. Aby zagwarantować, że drążki zabezpieczające spełnią swoje zadanie, muszą one być odporne na drgania.
 
Hanz Volz, główny inżynier odpowiedzialny za konserwację Silver Star polega na Loctite 243: “Codziennie sprawdzamy wszystkie 108 drążków zabezpieczających, a raz do roku, rozkładamy je na części pierwsze, aby dokonać szczegółowej inspekcji. Do ponownego montażu stosujemy ten produkt do zabezpieczania śrub i łączenia kół z mechanizmem zapadkowym z głównym drążkiem.
 
Ponieważ Loctite 243 to produkt średnio demontowalny, jest on wystarczająco wytrzymały, aby poradzić sobie z obciążeniami i drganiami, a jednocześnie stwarza możliwość demontażu elementów w celu ich konserwacji. Doskonale nadaje się do naszych potrzeb”.
 
Aby koła się kręciły
Koła prowadzące odgrywają kluczową rolę w szybkiej i bezpiecznej jeździe i przytrzymują pociąg na szynach od góry, od spodu i z boku. Tak, jak drążki zabezpieczające koła, są także codziennie sprawdzane oraz rozkładane na części pierwsze, dokładnie badane i składane ponownie raz do roku. W celu przeprowadzenia dokładnej inspekcji, stalowe kosze łożysk kulkowych muszą być całkowicie zdemontowane z aluminiowych kół, a biorąc pod uwagę, że do sprawdzenia jest 120 kół, wydajność odgrywa kluczową rolę.
 
Główny mechanik Volz zna pożyteczny trik: „Ponieważ aluminium rozszerza się szybciej od stali, rozgrzewamy koła do temperatury 70°C, co pozwala nam po prostu zepchnąć stalowy kosz łożyska kulkowego. Następnie czyścimy wszystkie powierzchnie przy pomocy Loctite 7063. Do mocowania koszy stosujemy Loctite 638 – trudno demontowalny środek mocujący, doskonale nadający się do mocowania współosiowych części metalowych. Loctite jest stosowany do zabezpieczania obudów koszy łożysk kulkowych, a także do zabezpieczania śrub i mocowania kół kolejki.
 
“Loctite 243 pozwala zaoszczędzić wiele czasu, zapewniając jednocześnie całkowitą niezawodność,” – dodaje Achim Stoss, inżynier odpowiedzialny, między innymi, za utrzymanie kolejki Silver Star w ruchu. „Przytrzymuje on elementy w danym miejscu tak długo, jak tego potrzebujemy, ale potem jesteśmy w stanie je zdemontować przy pomocy narzędzi ręcznych.” Pomimo tego, że Europa Park jest największym wesołym miasteczkiem w Niemczech i największym otwartym sezonowo parkiem na świecie, jest to nadal firma rodzinna. „Rodzina Mack działa w biznesie rollercoasterów od lat dwudziestych XX wieku i nadal wciela w życie tradycyjne wartości rodzinne, co widać patrząc na dumę, jaką ludzie czerpią tu ze swojej pracy,” – mówi Alfred Kaltenbach, menadżer sprzedaży Loctite.
(Źródło: http://www.loctite.pl/homepage.htm)
 

Data dodania: 2014-04-29 15:15:48

mitte24.pl to sklep internetowy z produktami marki LOCTITE®. W naszej ofercie znajdą Państwo profesjonalne kleje błyskawiczne, kleje do zabezpieczania gwintów, kleje do osadzania łożysk, uszczelniacze połączeń rurowych, kleje akrylowe, żywice epoksydowe do napraw stali, żeliwa, aluminium, oraz inne produkty uzupełniające takie jak: zmywacze, odtłuszczacze, smary itp. Szeroka gama wysokiej jakości produktów LOCTITE® może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania wydajnych i wysoce specjalistycznych rozwiązań. Postaw na jakość i innowacyjność - zaufaj produktom LOCTITE®.