Niemiecki cud techniki

Niemiecki cud techniki

Wyobraź sobie długą na 82 m kruszącą skały łódź podwodną z czterema pokładami, tak wysoką jak 20-piętrowy wieżowiec położony na boku. Ten potwór jest cięższy niż tuzin jumbo jetów 747 i toruje sobie drogę przez ziemię przy pomocy wysokiego na 9 m kręcącego się ostrza. Zaskakujące? Jak gdyby był to wytwór bujnej wyobraźni? Jeżeli tak myślisz, to się mylisz. To nie Hollywood, to Discovery Channel.

Niesamowite osiągnięcia inżynieryjne
Jeżeli nie lubisz science-fiction, ponieważ interesuje cię rzeczywistość to powinieneś koniecznie odwiedzić Allmannsweier w Baden-Württemberg.

Allmannsweier w Badenii-Württembergii to jeden z najbardziej przyjemnych rejonów w Niemczech, znany z dobrego jedzenia i przyjaznych mieszkańców. Tam też właśnie ma swoją siedzibę Herrenknecht, wiodący światowy producent maszyn do odwiertu tuneli. A te maszyny to kolosy, o których nie śnił nawet przeciętny scenarzysta z Hollywood. Nic więc w tym dziwnego, że sama firma i jej charyzmatyczny lider Dr Martin Herrenknecht cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem ze strony mediów.

“Niesamowity wytwór inżynierii” tak amerykański kanał Discovery opisuje maszynę Herrenknecht, która wywierciła długie na 5,4 i 3,9 kilometra tunele w Kuala Lumpur w 2006 roku.

Najważniejszym projektem w karierze Herrenknechta i jednym z największych projektów publicznych jest Tunel Św. Gottharda. Tunel, który jest budowany od roku 2002, będzie prowadził z wioski Erstfeld, w centralnej Szwajcarii do Bodio, w południowo-wschodniej Szwajcarii – oddalonej o ponad 57 kilometrów. Po ukończeniu w roku 2017, będzie to najdłuższy tunel drogowy na świecie i najtrudniejszy do wybudowania pod względem geologicznym. Tunel Gottharda przekracza dziewięć warstw geologicznych. Przecina granit i kwarc i przypominającą cukier warstwę dolomitycznego marmuru –, który stanowi nie lada wyzwanie dla maszyny wiercącej.

Żadna skała nie jest zbyt twarda, żadna góra nie jest zbyt wysoka: Loctite i Herrenknecht
Herrenknecht rozwija się od momentu swojego założenia w latach siedemdziesiątych. Obecnie zatrudnia około 3000 osób na całym świecie, a sprzedaż firmy wyniosła w 2008 roku po raz pierwszy miliard euro. Imponujący sukces firma zawdzięcza po części wykorzystaniu możliwości stworzonych przez proces globalizacji. Chiny to jedno z tych państw, na których dość wcześnie skoncentrował się Herrenknecht i w 2008 dostarczył setną maszynę do tego kraju, stanowiącego koło zamachowe światowej gospodarki.

Niezależnie od tego, gdzie działają maszyny; w Malezji, Chinach, Szwajcarii czy w Brazylii, produkty Henkel Loctite zawsze odgrywają ważną rolę w procesie konstrukcji tych niesamowitych tworów inżynieryjnych. Środek do zabezpieczania gwintów
Loctit e 243 jest stosowany do zabezpieczania wszystkich śrub w maszynie, która jest poddawana ogromnemu ciśnieniu podczas dokonywania odwiertu w skale.

Inna aplikacja, w przypadku której doskonale sprawdza się niezawodność Loctite to obracająca się i tnąca skały głowica maszyny. Napęd głowicy tnącej stanowi różna ilość pojedynczych silników. Pierścień kołnierza części nadbudowanej i główne łożysko oraz kadłub skrzyni przekładniowej i główne łożysko są wielokrotnie przytwierdzone w sposób laminarny przy pomocy Loctite 586. Proces ten pozwala na przekazywanie dwa razy większego momentu obrotowego, aniżeli byłoby to możliwe w przypadku innego rozwiązania. Mocowanie przy pomocy Loctite zwiększa niezawodność i pozwala silnikowi pokonać siły działające na niego pod ziemią. Inżynierzy są także zaangażowani w proces projektowania maszyn we współpracy z różnymi działami Herrenknecht, aby tak szybko jak to tylko możliwe spełnić potrzeby konstrukcyjne klienta. Henkel i Loctite to doskonali partnerzy dla maszyn wiercących tunele Herrenknecht, które nigdy nie wiedzą, z jaką skałą przyjdzie im się zmierzyć następnym razem. Proces Natychmiastowej Reakcji Loctite pozwala reagować na nowe wymagania w ciągu zaledwie kilku tygodni.
(Źródło: http://www.loctite.pl/homepage.htm)

 

Data dodania: 2013-06-28 15:37:42

mitte24.pl to sklep internetowy z produktami marki LOCTITE®. W naszej ofercie znajdą Państwo profesjonalne kleje błyskawiczne, kleje do zabezpieczania gwintów, kleje do osadzania łożysk, uszczelniacze połączeń rurowych, kleje akrylowe, żywice epoksydowe do napraw stali, żeliwa, aluminium, oraz inne produkty uzupełniające takie jak: zmywacze, odtłuszczacze, smary itp. Szeroka gama wysokiej jakości produktów LOCTITE® może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania wydajnych i wysoce specjalistycznych rozwiązań. Postaw na jakość i innowacyjność - zaufaj produktom LOCTITE®.