Zaawansowane rozwiązania technologiczne ze Szwecji

Zaawansowane rozwiązania technologiczne ze Szwecji

Ranne promienie słońca odbijają się od spokojnej tafli morza, a następnie docierają do białej latarni morskiej o ponad 100 letniej historii. Zacumowane małe łódki cicho kołyszą się w rytm fal, drewniane domki z charakterystycznymi niskimi dachami okalają linię brzegu, a ciszę zakłócają jedynie niesione przez wiatr pokrzykiwania mew.

Nie ma miejsca na błędy
Berg Propulsion została założona w roku 1912, jako stocznia produkująca statki rybackie i od tego czasu rozwinęła się w międzynarodową firmę produkującą śruby napędowe do wszystkich rodzajów statków. Między innymi tankowce, kontenerowce, statki towarowe i luksusowe jachty polegają na doświadczeniu i znajomości fachu specjalistów z Berg Propulsion.

Wymagania związane z niezawodnością i trwałością śrub napędowych Berg z serii CP są ogromne: kiedy śruba zostanie zamontowana na statku bardzo trudno jest dokonać jakichkolwiek zmian, a śruby są używane przez 25 lat lub dłużej. Nie ma miejsca na pomyłki, ponieważ bezpieczeństwo statku zależy od jakości produktu. Śruby muszą być także niezawodne, gdyż każda awaria oznacza stratę pieniędzy. Każdy dzień postoju okrętu w dokach kosztuje właściciela między 15 a 20 tysięcy dolarów amerykańskich - tłumaczy dyrektor zarządzający Berg - Anders Christoffersson. (patrz wywiad)

Rodzinna firma o globalnym zasięgu
Postęp technologiczny odcisnął znamię na każdym aspekcie naszego życia, a proces produkcji w zakładzie położonym na malowniczej wyspie Öckerö nie stanowi wyjątku od tej zasady. Wiele się zmieniło od momentu, kiedy Johann Wiktor Berg wyprodukował swoją pierwszą śrubę napędową z serii CP do drewnianego kutra rybackiego w 1929 roku; jedną z tych zmian jest stosowanie produktów Henkel Loctite. Berg Propulsion i Henkel, globalny lider w technologii klejenia, mają ze sobą wiele wspólnego: obie firmy zostały założone, jako firmy rodzinne kładące nacisk na wysokiej jakości produkty i obie odniosły sukces i zaczęły działać na skalę globalną.

Henkel miał okazję oglądać proces produkcyjny w zakładzie Berg położonym na malowniczej wyspie Öckerö. Gigantyczna śruba napędowa o średnicy ponad 9 metrów sprawia, że mężczyźni stojący obok wyglądają jak krasnoludki. Błyszczące brązowe skrzydła śruby wyglądają na niemalże groźne w swojej doskonałości. Na każdym etapie procesu produkcji produkty Loctite odgrywają ważną rolę: gwinty rur hydraulicznych kontrolujących poszczególne skrzydła rury są mocowane przy pomocy Loctite 638. Muszą znieść ciśnienie przekraczające 70 bar, czyli dwa razy takie jakie panuje w oceanie.

Przygotowanie rozwiązań szytych na miarę
Uszczelniająca spoina kleju musi być hermetyczna po upływie godziny, ponieważ wtedy w wale zostają zainstalowane rury hydrauliczne. Innym przykładem zastosowania nowych rozwiązań technologicznych jest produkcja podkładki dystansującej, która chroni jednostki sterujące śruby napędowej. Podkładka dystansująca jest przymocowana do jednostek sterujących przy pomocy 4 śrub zabezpieczonych
Loct ite 243. “Loctite zwiększa niezawodność naszych produktów. Blisko współpracujemy z działem technicznym Loctite na etapie procesu rozwoju i produkcji - mówi Christofferson.

Lars Andreasson, z działu Inżynierii Przemysłowej Loctite tłumaczy: "Możemy pomóc klientowi, na przykład obliczając ciśnienie, które będzie oddziaływało na produkt. Jest to forma pracy grupowej. Naszym celem jest wspomaganie klienta poprzez przygotowywanie rozwiązań szytych na miarę.”

Proces produkcji śrub napędowych do statków został znacznie udoskonalony od momentu ich wynalezienia. Interesujące jest istnienie swoistej teorii spisku na temat początków tej technologii. Istnieją przypuszczenia, że tak naprawdę śruby napędowe zostały wynalezione przez austriackiego entuzjastę Josefa Ressela, a nie przez Anglika Francisa Smitha, któremu przypisuje się ten wynalazek. Niestety, kwestia ta nie została rozwiązana za życia Ressela i nigdy nie został on uznany za wynalazcę śrub napędowych. Podczas gdy postępu technologicznego nie da się zatrzymać, czego najlepszym przykładem jest współpraca Berg Propulsion i Henkel podczas pokazów w sielankowej scenerii Öckerö, kwestie własności intelektualnej pozostaną już raczej nierozstrzygnięte. 
(Źródło: http://www.loctite.pl/homepage.htm)

 

Data dodania: 2013-06-27 11:52:33

mitte24.pl to sklep internetowy z produktami marki LOCTITE®. W naszej ofercie znajdą Państwo profesjonalne kleje błyskawiczne, kleje do zabezpieczania gwintów, kleje do osadzania łożysk, uszczelniacze połączeń rurowych, kleje akrylowe, żywice epoksydowe do napraw stali, żeliwa, aluminium, oraz inne produkty uzupełniające takie jak: zmywacze, odtłuszczacze, smary itp. Szeroka gama wysokiej jakości produktów LOCTITE® może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania wydajnych i wysoce specjalistycznych rozwiązań. Postaw na jakość i innowacyjność - zaufaj produktom LOCTITE®.