Czas zbiorów

Czas zbiorów

Ile ziarna możesz zebrać w przeciągu jedynie 8 godzin? Odpowiedź brzmi: 551 ton – jeżeli prowadzisz kombajn zbożowy CR 9090 wyprodukowany przez New Holland z Belgii. 551 ton zebrane przez CR 9090 to światowy rekord Guinnessa ustanowiony we wrześniu 2008.

Jednym z sekretów, który umożliwił ustanowienie światowego rekordu był podwójny wirnik – technologia dopracowana na potrzeby najnowszego kombajnu zbożowego New Holland. Duży podwójny wirnik zapewnia niezrównaną wydajność. Zakrojone na szeroką skalę badania przeprowadzone przez inżynierów rozwoju z New Holland zaowocowały w pełni zintegrowanymi systemami, które optymalizują prędkość zbioru plonów w zależności od typu zboża i obciążenia kombajnu zbożowego.

Więcej niż tylko moc
Światowy rekordzista posiada wiele interesujących rozwiązań poza samą produktywnością i mocą. Przestronna kabina posiada szklaną powierzchnię 5,8 metra kwadratowego i jest bardzo skutecznie izolowana przed hałasem wydobywającym się z ogromnego silnika i procesu zbierania zboża. „Wchodząc do kabiny tego kombajnu czujesz się tak, jakbyś wchodził do kokpitu samolotu.” – mówi Peter Tylleman nadzorujący produkcję CR 9090 w fabryce New Holland w Zedelgem. Jest to sposób wyrażenia różnicy pomiędzy siedzeniem na fotelu operatora nowoczesnego, zaawansowanego pod względem technologicznym kombajnu zbożowego a rodzajem maszyn, które przychodzą do głowy laikowi, kiedy myśli o technologii stosowanej w rolnictwie.

CR9090 stanowi dobry przykład postępu w technologii informacyjnej, który zmienił naszą rzeczywistość. Układ sterowniczy flagowej maszyny New Holland to DGPS (Differential Global Positioning System) - udoskonalona odmiana systemu GPS stosowanego w samochodach pasażerskich, a wiele innych systemów monitoruje równomierność przepływu zboża i jakość ziarna.

Ekstremalne drgania
Ekipa filmowa Henkel miała okazję przyjrzeć się jak wygląda proces produkcji w fabryce New Holland w Zedelgem w Belgii „od kuchni”. Inżynier pojazdów w New Holland - Frank Duquesne – tłumaczy nam w wywiadzie, w jak trudnych warunkach muszą działać klienci firmy: “W końcu, rolnicy muszą zebrać plony w bardzo krótkim okresie czasu i dlatego też niezawodność naszych kombajnów zbożowych jest tak niezmiernie ważna.“

To tu właśnie pole do popisu mają kleje anaerobowe. Aby zapewnić wysoki poziom niezawodności, New Holland stosuje szeroką gamę produktów anaerobowych. „Stosujemy Loctite do wzmacniania krytycznych połączeń śrubowych, jak na przykład w zespołach i układach czyszczących. Tutaj, złącza śrubowe poddawane najbardziej ekstremalnym drganiom muszą wytrzymać przez cały okres żywotności maszyny” - tłumaczy Duquesne.

Jednym z elementów narażonych na największe obciążenia w tym doskonale działającym kombajnie zbożowym o mocy 600 koni mechanicznych jest wspomniana wcześniej młocarnia z podwójnym wirnikiem. Wysokowytrzymały środek do zabezpieczania gwintów Loctite 270 jest stosowany do zabezpieczenia śrub młocarni. Ponieważ dostęp do tych części jest później bardzo utrudniony, jest to jedyny sposób na zagwarantowanie, że przetrwają one ekstremalne drgania wywołane przez młócenie zboża w trakcie okresu zbiorów, który może trwać kilka tygodni.

Centralna przekładnia napędza dwu i pół metrowe wirniki młocarni. Inżynierowie z New Holland stosują Loctite 638 – wysokowytrzymały klej anaerobowy do montażu połączeń wału z piastą. Z pomocą aktywatora klej błyskawicznie się utwardza i bezpiecznie mocuje centralną skrzynię biegów – nawet kiedy kombajn młóci do 551 ton przez osiem godzin.

Niezawodność zawsze najważniejsza Wiele ważnych części kombajnów zbożowych New Holland jest poruszanych i kontrolowanych hydraulicznie. Loctite 542 jest stosowany do montażu systemu hydraulicznego, aby zapobiegać przeciekom, nawet podczas pracy w najcięższych możliwych warunkach. Zapewniając płynną pracę maszyn ten uszczelniacz do gwintów Loctite odgrywa kluczową rolę w wielu mechanizmach działających w rolnictwie.

Produkty anaerobowe Loctite są stosowane nie tylko ze względu na wiele oferowanych przez nie zalet, ale także ze względu na to, że pomagają zoptymalizować proces montażu. Uszczelniacz do złączy Loctite 515, na przykład, jest stosowany na etapie wstępnego montażu do wydajnego i efektywnego pod względem kosztowym zabezpieczenia łożyska osi przed wilgocią pochodzącą z procesu mycia. Umożliwia to uniknięcia drogiego i czasochłonnego dodatkowego etapu bez szkody dla niezawodności poszczególnych komponentów.

Dostarczanie rezultatów
Jednakże stosowanie odpowiednich materiałów i komponentów to jedynie połowa wygranej. Najlepsze komponenty nic nie zdziałają bez ludzi wiedzących jak je stosować w najbardziej skuteczny sposób. To dlatego New Holland poświęca wiele czasu i zasobów na szkolenia pracownicze. W roku 2008 firma otworzyła nowe centrum szkoleniowe dla swoich pracowników.

“Henkel był jedynym dostawcą, którego przedstawiciele stali się stałym elementem programu szkolenia, ponieważ New Holland uważa kleje za kluczową technologię dla swojego procesu produkcji.” – tłumaczy Talitha van Drom, menadżer od spraw klientów kluczowych w Henkel, odpowiedzialny za współpracę z New Holland. Celem szkoleń jest dostarczenie pracownikom New Holland ogólnej wiedzy na temat technologii klejenia. „Udało nam się wyjaśnić pewne niejasności i wprowadzić jeszcze bardziej płynny przebieg pracy.” – mówi van Drom, która sama organizowała te szkolenia.

Produkty New Holland zawdzięczają swój sukces połączeniu kilku czynników: zaangażowaniu pracowników, wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii oraz swojej mocy. Tradycja Henkel czerpie z tych samych wartości, co po części przyczyniło się do długotrwałej udanej współpracy obu firm. Głównym powodem, dla którego New Holland wybrał Henkel jako głównego dostawcę nie ma jednak nic wspólnego z podobnymi filozofiami. Chodzi o to, że w każdym wymagającym środowisku produkty Loctite są najchętniej wybieranymi produktami, ponieważ dostarczają rezultatów, niezależnie od tego, jak trudne jest zadanie, które mają wykonać. 
(Źródło: http://www.loctite.pl/homepage.htm)

 

Data dodania: 2013-07-17 10:30:12

mitte24.pl to sklep internetowy z produktami marki LOCTITE®. W naszej ofercie znajdą Państwo profesjonalne kleje błyskawiczne, kleje do zabezpieczania gwintów, kleje do osadzania łożysk, uszczelniacze połączeń rurowych, kleje akrylowe, żywice epoksydowe do napraw stali, żeliwa, aluminium, oraz inne produkty uzupełniające takie jak: zmywacze, odtłuszczacze, smary itp. Szeroka gama wysokiej jakości produktów LOCTITE® może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zastosowania wydajnych i wysoce specjalistycznych rozwiązań. Postaw na jakość i innowacyjność - zaufaj produktom LOCTITE®.